menuordersearch
grtteam.com

آموزش ثبت دامنه IR. به زبان ساده همراه با تصویر ,

۱۴۰۰/۵/۶ چهارشنبه
(0)
(0)

آموزش ثبت دامنه IR. به زبان ساده همراه با تصویر

آموزش ثبت دامنه IR. به زبان ساده همراه با تصویر

G   R   T   T   E   A   M

با خرید از کمپانی طراحی سایت حرفه ای جی ار تی دامنه IR هدیه بگیرید

 

دامنه cctld در ایران، همان دامنه ملی ir است، رو با توجه به اهمیت این پسوند در ادامه بحث مفصلی در خصوص ثبت دامنه ملی ir و الزامات فعال شدن آن خواهیم.

ثبت دامنه با پسوند ir که به پسوند ملی و ایرانی نیز معروف است، تحت نظارت تنها مرجع آن پژوهشگاه بنیادی فیزیک نظری ( مرجع ثبت دامنه ir یا همان ایرنیک) انجام می‌شود و طبق قوانین و شرایط این سازمان دامنه‌ها امکان ثبت شدن از یک، تا ۵ سال را دارند. با توجه به اینکه ثبت دامنه تنها با نام‌های استانداردِ مورد تایید این مرجع امکان‌پذیر است، لذا می‌بایست در نهایت رد یا تایید نیز توسط کارشناسان این مرجع انجام شود.

 

 

شما می‌توانید از طریق “ایرنیک” و مستقیما با ورود به سایت www.nic.ir نسبت به ثبت دامنه اقدام کنید. اولین مورد ضروری برای ثبت دامنه، نیز داشتن یک شناسه کاربری فعال در ایرنیک است که ایجاد آن از طریق “سایت ایرنیک” مقدور است. در این مسیر چنانچه با سوال یا موردی هم مواجه شوید آموزش‌های لازم در سایت این سازمان و بخش پرسش‌های متداول آن، وجود دارد.

 

 

آموزش ایجاد شناسه ایرنیک

پیش از آنکه بخواهیم به آموزش ثبت دامنه آی آر بپردازیم، باید به شما نحوه ایجاد شناسه ایرنیک را بیاموزیم.

در زمان ثبت دامنه در ایرنیک، ثبت نام در این وب سایت و ایجاد شناسه کاربری الزامی است. از همان ابتدا باید مالکیت دامنه خود را مشخص فرمایید. جهت ایجاد شناسه کاربری در ایرنیک با اطلاعات حقیقی یا حقوقی، لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

ابندا در مرورگر خود آدرس www.nic.ir را وارد نمایید. سپس از منوی سمت چپ بالای سایت، بر روی دکمه”مشخصه‌های شناسه” کلیک کرده و گزینه ساختن شناسه کاربری را انتخاب نمایید.

 

 

سپس با توجه به نوع فعالیت وب سایت خود نوع کاربری حقیقی، حقوقی جهت شرکت یا موسسه غیر دولتی، وزارتخانه، سازمان یا نهاد دولتی یا مرکز پژوهشی و آموزشی را در ایرنیک مشخص نمایید. در اینجای آموزش ثبت دامنه در ایرنیک بهتر ایست بدانید که از ابتدای کار باید نوع کاربری شخصی یا شرکتی و سازمان غیردولتی یا دولتی خود را مشخص نمایید و توجه داشته باشید که در ادامه روال ایجاد شناسه و ثبت دامنه نیز، ارائه اطلاعات و مدارک متناسب با نوع شناسه انتخابی شما پیگیری خواهد شد. پس باید این انتخاب، حساب شده ‌ انجام شود.

 

 

در مرحله بعدی آموزش ثبت دامنه IR. با انتخاب شناسه حقیقی، در ادامه می‌بایست اطلاعات شخصی خود را به فارسی و انگلیسی، اطلاعات هویتی همچون کد ملی برای اتباع ایرانی و شماره گذرنامه و کد ۱۰ رقمی اتباع غیر ایرانی، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه خود را، وارد نمایید.

 

 

با انتخاب شناسه حقوقی نیز می‌بایست نام سازمان و مدیر عامل، اطلاعات احراز هویت مانند شماره ثبت و شناسه ملی، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه مجموعه را وارد نمایید.

با انتخاب ایجاد شناسه، برای سازمان‌های دولتی هم باید نام سازمان و مدیر، اطلاعات احراز هویت مانند نوع سازمان و استان و شهر، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه را درج فرمایید.

و در آخر با انتخاب مرکز آموزشی و پژوهشی نام موسسه و نام صاحب امتیاز موسسه، اطلاعات احراز هویت مانند نوع موسسه، استان و شهر فعالیت آن، نشانی پستی، پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه را درج کنید.

در آخر در هر دو نوع شناسه‌های حقیقی و حقوقی، باید رابط‌های مجازی که امکان مدیریت شناسه و دامنه‌های شما را خواهند داشت، مشخص کنید.

اگر رابط مجاز را خصوصی انتخاب کنید، تمامی اختیارات دامنه‌های خود را به شناسه ایجاد شده واگذار می‌کنید.

اگر رابط مجاز را آزاد برای نمایندگان فروش ایرنیک انتخاب کنید، این امکان را فراهم خواهید کرد که از طریق تعریف نمایندگان ایرنیک، مدیریت تمدید یا تغییر DNS دامنه و مدیریت رابط‌های خود را به نمایندگان مورد تایید ایرنیک واگذار نمایید.

و در آخر اگر گزینه آزاد را برای همه در زمان ایجاد شناسه برگزینید، تمامی دارندگان شناسه فعال ایرنیک می‌توانند مدیریت DNS های دامنه، فعالیت‌های مالی شناسه را بر عهده بگیرند.

ns‌های سایت سازجی ار تی عبارتند از :
ns1.grtteam.com
ns2.grtteam.com

 

                   

 

در آخر پس از انتخاب دکمه “بازنگری” به مرحله بازبینی اطلاعات خواهید رفت و اگر موردی نیاز به ویرایش و تغییر داشته باشد، باید دکمه “بازگشت” را انتخاب کرده و به یک مرحله قبل باز‌گردید تا امکان اعمال هرگونه تغییر در اطلاعات درج شده مقدور ‌گردد.

 

 

 

در مقابل با انتخاب دکمه ” موافقم، دریافت شناسه” به مرحله نهایی شدن ایجاد شناسه خواهید رفت و پیغام موفقیت آمیز بودن ثبت شناسه برای شما، ظاهر می‌گردد و نیک هندل خود را مشاهده خواهید کرد.

 

 

توجه داشته باشید به محض ایجاد شناسه برای شما، یک ایمیل با رمز عبور یکبار مصرف رسال خواهد شد که می‌بایست در اسرع وقت به شناسه کاربری خود وارد شوید و در اولین ورود رمز عبور نیک هندل یا همان شناسه ایرنیک خود را تغییر دهید تا از این پس به راحتی با اطلاعات صحیح، امکان ورود برای شما مقدور گردد. درهمین ابتدای کار نیز، یکبار سوال محرمانه ایجاد شده نمایان شده و با وارد کردن پاسخ صحیح آن تغییر رمز یکبار مصرف سیستمی، با موفقیت انجام خواهد شد.

 

 

 

امیدواریم با خواندن این مقاله با نحوه ثبت دامنه ir آشنا شده باشید. در انتها باید بگوییم که مقاله ای در خصوص  اطلاعات whois دامنه ir وجود دارد که نیاز شما برای اشنایی با این بخش ها را رفع خواهد کرد.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

info[AT] GRTTEAM [DOT]COM